Elmas ve Paketler

Elmas ve Paketler

Geri

Apple - Bir ürün satın aldım ama hesabıma geçmedi. Ne yapabilirim?

Satın alma işleminizle ilgili sorunlar yaşadığınız için üzgünüz. Nadiren de olsa, maalesef bir mobil cihazla alışveriş yaparken satın aldığınız ürünün hesabınıza geçmediği durumlar olabilir. Bunun nedeni, ödeme işlemi sırasında mobil cihazınızdaki dengesiz bir internet bağlantısından veya bağlantının kopmasından kaynaklanıyor olabilir. Ancak endişelenmeyin, satın aldığınız ürünü elde etmenize yardımcı olacağız.

Elvenar için Elmas, Paket veya başka bir uygulama içi ürün satın aldıysanız ancak hiçbiri hesabınıza geçmediyse, kendi başınıza atabileceğiniz bazı adımlar var:
  1. Uygulama içi Mağaza'yı tekrar açın; genellikle bu ürünün hesabınıza geçmesini sağlar.
  2. Bu, sorunu çözmezse uygulamayı tamamen kapatın ve yeniden başlatın.

Elvenar'ı iOS 7 veya daha yeni bir sürümde düzgün bir şekilde kapatmak için:
  • Ana Ekran düğmesine iki kez basın. Son kullandığınız uygulamaların küçük önizlemelerini göreceksiniz.
  • Bu genel bakışta Elvenar uygulamasını bulun. Bazı durumlarda, uygulamayı bulmak için ekranı sola veya sağa kaydırmanız gerekebilir.
  • Kapatmak için uygulamanın önizlemesini yukarı kaydırın.

Elvenar'ın yeniden başlatılması yardımcı olmazsa, lütfen Müşteri Destek Ekibimizle iletişime geçin. Bunu oyun içi ayarlarınıza gidip oradaki Destek butonuna tıklayarak yapabilirsiniz. Veya bu myazının altındaki butona tıklayın. Bir destek çağrısı oluştururken, lütfen iTunes tarafından sağlanan makbuzun bir ekran görüntüsünü de ekleyin. Fatura buna benzer şekilde görünmektedir:


iTunes satın alma geçmişinizi nasıl bulacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Not: İşlem hala 'Beklemede' olarak görünüyorsa, maalesef size şimdilik yardımcı olamıyoruz ve Apple satın alma işlemini tamamlayana kadar beklememiz gerekecek.

İOS uygulamamız aracılığıyla yapılan her işlem iTunes üzerinden gerçekleşiyor. Bu nedenle, uygulama içi satın alma işlemi yapmaya çalışırken reddedilen ödemeler veya geçersiz hesap gibi sorun yaşamaya devam ederseniz doğrudan iTunes ile iletişime geçmeniz gerekir.

iTunes ile nasıl iletişim kuracağınız hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.