Gameplay

Gameplay

Geri

Temel Bilgiler

Kaynaklar


Bina inşa etmek ya da birim istihdam etmek için kaynaklara ihtiyacınız vardır. Kaynak üretimi merkezlerinizden (kereste kampı,kil ocağı, demir madeni) kaynakları otomatik olarak alırsınız. Bu kaynakları çevrim içi olmadığınız zamanlarda da almaya devam edersiniz

Alacağınız kaynaklar kaynak binanızın seviyesine göre fark eder. Kaynak fazlası için Ambar inşa etmek önemlidir. Ekranınızın sağ üst köşesinde ne kadar kaynağınız olduğunu görürsünüz. Gelişim barı, depolama dolduğu zaman size bunu gösterir.


Sayılar şu anda depolanan kaynakların miktarını gösterir. (1068 odun, 1106 kil, 1144 demir).

İpucu:
Her zaman tüm kaynaklarınızı binalar ya da birimler üzerinde harcamaya çalışın. Eğer saldırı alırsanız ve yağmalanacak bir şe olmazsa, düşman büyük ihtimalle köyünüze ilgisini yitirecektir.


Erzaklar


Binalar ve birimler de erzağa ihtiyaç duyar. Diğer kaynakların tersine, erzaklar zamanla değil çiftlik vasıtasıyla üretilir. Seviyesi ne kadar yüksek olursa, köylülere o kadar tedarik edilir.


Rakam, ek olarak tedarik sağlanabilen köylü sayısını gösterir. Örnek olarak, 127 mızraklı bu köyden istihdam edilebilir. Gelişim barı, bağımsız ve kullanılmış nüfusu gösterir, bu durumda çok az bir nüfus kullanılmış ve nüfusun çoğu bağımsızdır.


TaçlarSağ üst köşede toplam taç sayınızı görürsünüz. "+" butonuna tıkladığınızda ilave taç satın alabilirsiniz.


İlk Adımlar


İlk başta en fazla tek bir şeye ihtiyaç duyarsınız: Kaynaklar. Kereste kampı odunları keser, kil ocağı kil toplar ve demir madeni demir üretir. Bu binaları ne kadar genişletirseniz o kadar fazla üretim yaparlar. Bir dünyaya ilk kez katıldığınızda, kaynaklarınızı birkaç seviye ilerletmeniz önerilir.

Kaynaklar için, iyi temel üretimi sağlama aldığınızda artık birlik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kışlada mızraklıları istihdam edebilirsiniz. Mızraklılar, kaynaklarınızı yağmalamak için saldırmak isteyenlere karşı koruma sağlayabilir. Saldırı birimi olarak genelde iyi sayılmazlar fakat korumasız küçük köyleri yağmalamak için kullanışlıdırlar.

Ordu istihdamına ek olarak, oyunun erken evrelerinde köyünüzü ve kaynaklarınızı korumak için başka yollar da vardır. Kaynaklarınızı korumanın bir yolu da çatı, kiler ya da ambardaki korugan gibi teknolojileri araştırmaktır. Diğer bir koruma ise duvar inşa etmektir (Seviye 3 karargah gereklidir). Duvarınız ne kadar yüksek olursa, köyünüzün temel koruması o kadar güçlü olacaktır. Bu da düşmanınız yüksek duvarlı bir köye saldırdığında daha fazla kayıp vereceği anlamına gelir.

Eğer kaynaklarınızda çok fazla artış yaşanırsa, pazar inşa etmeyi düşünebilirsiniz. (Seviye 6 karargah gereklidir). Pazarda, komşularınızın neler önerdiğini görürsünüz ve istemediğiniz kaynakları takas edersiniz. Ayrıca kendi tekliflerinizi sunabilirsiniz.

İyi bir klana katılmak için bölgenize bakmalısınız. Bir grupta savaşmak ve savunma her zaman daha kolaydır. Ayrıca iyi insanlarla tanışmak için güzel bir yoldur!


Geç mi başladınız?


Bir süredir gelişimine devam eden bir dünyaya sonradan katıldığınızda, stratejinizi biraz değiştirmenizi öneririz. Önce tabi ki iyi bir kaynak üretimi sağlamalısınız ki köyünüzü hızlıca inşa edebilmeye başlayın. Fakat hızlıca köyünüzü korumaya başlamalısınız. Bunun için en iyi yöntem duvar inşa etmek, ambar araştırmaları ve bir kısım birim istihdam etmektir. Olası saldırganlarınıza mesaj atıp konuşmak da durumunuza yardımcı olabilmektedir. Diğer köyleri yağmalarken istihdam ettiğiniz birimleri kullanmanız her zaman önerilir. Yağmalamak büyümenize geniş ölçüde yardımcı olacaktır.

Şimdi size normal bir başlangıç ile aradaki en büyük farkı göstereceğiz:

İlk asilzadenizi yaratırken üstünde çok düşünmek gibi bir hata yapmayın. İkinci bir köyü almak mantıklı gelebilir fakat köylerinizi koruyamıyorsanız bunun yardımı dokunmaz. Eğer sadece asilzade üstüne konsantre olursanız kolay bir hedef olursunuz ve büyük oyuncular tarafından da saldırı hedefi haline gelirsiniz çünkü asilzade yaratma aşamasına gelmiş bir köyü ele geçirmek kaçırılmayacak bir fırsat olacaktır. Saldırılar gelmeye başladığında çok geç olabilir.

Buna hazırlanırken kullanılabilecek bir yöntem savunma stratejisidir. Bu, sürüsüyle kılıçlı ve mızraklı dövüşçü istihdam etmektir. Eğer yeteri kadar birim üretirseniz o zaman pahalı bir hedef haline gelirsiniz ve saldırganınız büyük ihtimalle daha ucuz bir hedefi tercih edecektir. Moral da eğer büyük oyuncular tarafından saldırıya uğrarsanız size yardımcı olacaktır. Büyük bir oyuncu cenk kuvvetinin %75 kadarını Morale bağlı olarak kaybedebilir.

Güvenlik evresi zaman alabilir fakat genelde buna değer, savunma birilerini daha sonra da oyunda kullanabilirsiniz. Sağlam miktarda savunma birimine sahip olduğunuz zaman - 1200 mızraklı ve 1200 kılıçlı gibi - o zaman asilzade'yi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Bu taktiğin ne kadar değerli olduğunu büyük ihtimalle komşularınızın köylerine bakarak söyleyebilir hale geleceksiniz...


Bina İnşa Etmek


Eğer deneyimli bir oyuncuysanız ve hangi binayı yükseltmek istediğinizi biliyorsanız, karargahı açmaya gerek kalmadan basitçe çember menüde yer alan "yükselt" balonuna tıklayabilirsiniz. 


Birden fazla binayı sıraya sokarak aynı anda yükseltebilirsiniz fakat Bina inşa sırasına alınan yükseltmeler sadece o köy için geçerlidir, her köyde ayrı ayrı bina inşa sırası oluşturulmalıdır.


Belirli bir miktar odun, kil ve demire, ayrıca da bağımsız nüfusa ihtiyacınız vardır. Tam miktar binanın tipine ve seviyesine göre fark eder. Binayı ne kadar büyük yapmak istiyorsanız, bir sonraki seviye için o kadar kaynağa ihtiyacınız olacaktır.

İpucu:
Kilidi açılmış fakat daha inşa edilmemiz binaları köyünüzdeki inşa alanından anlayabilirsiniz. Buna ek olarak "+" sembolü görünür halde olacaktır. Bu alanlara tıklayıp çember menüyü açabilirsiniz.


Birim İstihdam Etmek


İlk Birimlerinizi Kışlada istihdam edebilirsiniz. Kışla inşa etmek için Karagahınızı Seviye 2'ye getirmelisiniz. Önce sadece mızraklı istihdam edebilirsiniz; diğer birimler için kışlanın seviyesini yükseltmelisiniz. Birimler kısmında belli birimler için gereksinimler ve kısa açıklamalar yer almaktadır.

İpucu:
Eğer Kışlanız seviye 1, 2 ya da 3 ise, sadece 5'li, 10'lu ya da 15'li birim istihdam edebilirsiniz. Bunun sebebi oyuna yeni başlayan oyuncuların tüm kaynaklarını Kışlada harcamalarına engel olabilmek içindir.


Diğer Köylere Saldırma


Başlarda devamlı olarak kaynak almak önemlidir. Bunu yapmanın en etkili yolu etrafınızdaki barbar köylerini yağmalamaktır.


Bir köye saldırmak için, haritaya dönün, düşman bir köy seçin ve "ordu yolla" butonunu seçin.


Üstte ordunuzun hedef köyünü görürsünüz. Aşağıda ordu yollamadan önce bakmanız gerken önemli değerler vardır.
 Eğer bir Klan üyesi iseniz, size savaşlarda yardımcı olacak ek bonuslara sahip olabilirsiniz.

Sıra İkon Ad Açıklama
1
Savaş Gücü
Birimlerinizin, savaştıkları hedef köydeki gücü. Bu değeri, moral, Üstat General ve hedef köyün direncinizin olduğu alanda olup olmadığı etkiler.
2
Seyahat Süresi
Ordunun hedefe köye yaklaşık ne kadar sürede gerektiğini gösterir.
3
Varış Zamanı
Ordunun hedefe köye yaklaşık ne zaman varacağını gösterir.
4
Taşıma Kapasitesi
Birimlerinizin hedef köyde ne kadar yağma toplayabileceği miktarı. Ne kadar çok birim yollarsanız, kurbanınızdan o kadar yağma alırsınız.
5
Disiplin
Bu değer, hedef köye varıştaki sapmaları gösterir. Detaylar için disipline bakın.
6
Saldırı Sekmesi
Eğer birliklerinizi savaşa yollamak istiyorsanız bu sekmeyi seçin.
7
Destek Sekmesi
Eğer birliklerinizi destek olarak yollamak istiyorsanız bu sekmeyi seçin.
8
Önayar olarak kaydet
Belli miktarda birimlerinizi, daha sonraki destek ya da saldırı operasyonlarında kullanmak üzere ön ayar olarak kaydedebilirsiniz.
9

Saldırı ya da Destek yolla (seçili sekmeye bağlı olarak).
Köye saldırmak ya da köyü desteklemek için ordunuz hedef köye ilerleyecektir.
10
Heykelden bir silah seç.
Kutsal Şövalyen, seçili silah ile seyahat edecek.

Sadece şu an köyünüzde müsait olan birimleriniz burada gösterilir.

İpucu:
Ne kadar Ön Ayar isterseniz o kadar yaratabilirsiniz. Örnek olarak 100 mızraklı küçük köy ordusu ya da birbirinden farklı binlerce birimden oluşan bir bütün saldırı ordusu.
Ön ayar, bir köyde kolayca belli birimleri istihdam etmek için de kullanılır. Eğer ön ayarı toplanma noktasında yarattıysanız, köyünüz için hala kilitli olan birimleri de ön ayara atayabilirsiniz.
Köyünüzde istediğiniz ordu için bir ön ayar yaratıp bunu istihdam için kullanmak en iyisi olacaktır.


Neden Bir Klana Katılmalıyım?


Tribal Wars 2 solo olarak da oynanabilir fakat Tribal Wars oyununda asıl fikir birleşmek ve takımlar halinde oynamaktır. Klana üye olmak, ekonomik ve askeri destek almanızın yanı sıra, sizi daha gelişmiş oyunculara karşı koruyacaktır ve oyun mekaniğini ve taktikleri klan üyelerinden öğrenebileceksiniz. Klanlar, lider sıralamasında oyun deneyiminizi ve başarınızı artıracak olan temel bölümüdür. Bir klana katılmanız son derece tavsiye edilir.

Klan üyeleriyle birlikte, tüm üyelere sayısız bonus kazandıran deneyim kazanabilirsiniz.

Günlük Bonus


Bu özellik günde bir kere "günlük bonus ödül" almanıza olanak sağlar. Her gün başarılı bir şekilde oyuna giriş yapmanız durumunda, her türden 500 kaynak alacaksınız ve 5. günde ise her türden 2000 kaynak alacaksınız.

Dil seç