Oynanış

Oynanış

Geri

Genel Bakış

Bölgeniz birçok köy alacak kadar genişlediğinde, günlük görevleri yönetmek oyun deneyiminizin geniş bir parçasını içeriyor hale gelecek. Birliklerinizi ve gelişmenizi takip edebilmek için, tüm köylerinizde inşa ve isthihdam yaratıyor olmanız gerekecek. Bu görevlerinizde yardımcı olabilmesi için, sizlere ”Genel Bakış”ı sunuyoruz. Bu yeni ekran size sıralamada, istihdamda ve inşada daha hızlı olabilmenizi sağlayacak!

Genel Bakış’ı aşağıda gösterildiği gibi alt menü barında bulabilirsiniz:


Menü bardaki ikonların ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, seçili ikonun üstüne geldiğinizde aradığınız anlamı ipucu olarak göreceksiniz. İkonlara tıklayarak, köylerinizi istediğiniz gibi sıralayabilirsiniz, herbiri köyünüz için farklı bir işlevi gösterecektir. Örnek olarak, köyleri tek bir kolonda sıralamak için tek bir tıklama yeterli. Aynı kolona tıkladığınızda ise sıralamayı aşağıdan yukarı olarak değiştirecektir.

Ayrıca; tüm Genel Bakış’ı grup ikonlarınız ile sıralayabileceksiniz. Gruplarınız her zaman tablonun tepesinde gösterilecektir. Grup ikonlarınızdan biri seçildiğinde, tablo sadece o gruba ait köyleri gösterecektir. İhtiyacınıza göre birden fazla grup seçebilirsiniz.

Menüde, 3 tane çerçevelenmiş binalı bir ikon fark edeceksiniz, buna tıklamak Genel Bakış ekranını getirecektir. Bu pencereyi açtıktan sonra, dört sekme göreceksiniz: "Köyler, "Gelen", "Emirler" ve "Birimler".


Köyler

Köy Genel Bakışında ilk deneyimleyeceğiniz sekme Köylerdir. Bu genel bakış köylerinizi aşağıdaki şekilde filtrelemenizi sağlar.


Genel Bakış ekranının en üstünde, şunları göreceksiniz::
 • Toplu İnşa Ekranı aktivasyon butonu
 • Köyleri filtrelemek için açılır menü (aşağıdaki gibi):
  • Birleşik
  • Üretim
  • Binalar
  • Birimler
 • Köy gruplarınız ve filtreleriniz
Tabloda aşağıdaki kolonlar vardır:
 • Köy adı, koordinatları ve bu köyleri aktif köy olarak ayarlamak için bir düğme
 • Grup ikonları
 • Alan adı
 • Köy Puanları

Mobilde ve tablette dört kolon göreceksiniz:
 • Köy isimleri ve koordinatları
 • Grup ikonları
 • Alan adı
 • Köy Puanları 

Köy Genel Bakışındaki bir sonraki kolon aşağıda gösterildiği gibi bir sonraki filtreye bağlı olacaktır.


Birleşik

Birleşik özellik ile köylerinizi filtrelemeyi seçerseniz, köyleriniz ile ilgili en önemli özelliklerin bilgisine erişirsiniz.


Filtrenin gösterecekleri:
 • Sadakat
 • Ticaret ya da Tüccar hareketleri (evde ve uzakta)
 • Önemli Binalar (Akademi, Karargah, vs)
 • Birlik Sayısı (sadece köye ait)


Üretim

Üretim filtresini seçerseniz, köylerinizin kaynak üretimi ile ilgili bilgiye erişirsiniz.


Filtrenin gösterecekleri:
 • Hem köyde hem Ambarda kaynak durumu
 • Nüfus
 • Ambar Limiti (Köy başına)
 • Tüccarlar (evde ve uzakta)
 • İnşa sırası
 • İstihdam sırası
 • Aktif takviyeler (sadece tek köy takviyesi)


Binalar

Bina filtresini seçerseniz, köylerinizdeki tüm binalara ve seviyelerine genel bir bakış alacaksınız. Burada binaların inşaatını takip edebilecek ve mevcut seviyelerini görebileceksiniz.


Bu filtre, tüm binalarınızı görmenizi ve şu anda hangi binaların yapım aşamasında olduğunu görmenizi sağlar.

Toplu İnşa

Oyunda gelişme gösterdikçe, hesabınız ve bölgeniz genişleyecektir. Köylerinizin yönetimi hayli vaktinizi alacaktır fakat toplu inşa özelliği sizi bu durumdan kurtaracaktır!

Bu özelliği aktif hale getirmek için, sol üst köşedeki ikonua tıklayabilirsiniz.Aktif hale getirildiğinde, ekran aşağıdaki gibi gözükecektir:


Bu modda, binaların seviyelerinin gözüktüğünü ve yanlarında (+1) olduğunu da göreceksiniz, bu devam eden inşa demektir. Yakından bakarsanız, eğer inşa başlatmak için yeteri miktarda kaynağınız varsa, bina ikonlarının işaretli olduğunu görürsünüz. Bir sonraki seviyeye yükseltme bu pencereden yapılabilir.

çık sarı kutucuk inşaya başlamanıza olanak sağlar fakat Taç satın alırsanız "İnşa Maliyeti Azaltma" özelliğini kullanabilirsiniz.

Son kolon inşa sırasını gösterir. Devam eden inşa üzerine geldiğinizde, bu inşayı kalan süreye bağlı olarak Taç ile ya da bazen ücretsiz anında bitirebilirsiniz.


Birimler

Birim filtresi, nerede olduğunu fark etmeksizin şehirdeki tüm birimlerinizi gösterecektir. Birimleriniz evde de olabilir, başka bir köyde destek olarak duruyor olabilir, bir köyden geri dönüyor olabilir ya da hastanede olabilir; bu genel bakışta hepsi gözükecek.


Ek olarak, istihdam sırasını ve casus sayısını görebileceksiniz ve karşı saldırıları aktif hale getirebileceksiniz ya da Düsturlar salonundan bir Düstur seçebileceksiniz.


Dinamik Filtreler

Dinamik filtreler butonunu kullanarak, sadece seçtiğiniz kriterlere göre belirli köyleri görebilirsiniz. Filtre butonuna tıklayarak, tüm mevcut filtrelerin genel görüntüsüne ulaşırsınız:İkon Ad Açıklama
Dolu Ambar (tüm kaynaklar)
Bu filtreyi kullanarak, sadece Ambarları dolu köyleri görebilirsiniz. Bir köyün bu listede gözükebilmesi için, Ambarın tüm kaynaklarla dolu olması gerekir.
Boşta Erzaklar
Boşta erzak olan köyleri listeler. Bir köyün bu listede gözükebilmesi için, en az 1 boşta erzak olmalıdır.
Asilzadeler
İstihdam edilmiş en az 1 Asilzadeli köy bu listede gösterilir.
Destek Birimine Sahip
Eğer destek birimlerine sahip köyleriniz varsa, siz açtıktan sonra bu filtre altında gözükecektir. Destek birimlerinin sizin ya da diğer oyuncuların olması fark etmez.
Hastaneden Birim Olan
Bu filtre Hastanede birim olan köylerinizi sıralar.
Hamam
Bu filtre, tüm seviyeleriyle Hamam olan tüm köyleri sıralar. Külhan olan köyleri göstermez.
Casuslar
Bu filtre eğitimli Casuslarınızın olduğu tüm köyleri sıralar.
Gelen saldırılar
Bu filtre gelen saldırıların olduğu tüm köyleri sıralar.
Aynı bölgedeki aktif köyler
Bu filtre aynı bölgedeki aktif köyleri listeler.
Düstur: Tapınak Şövalyeleri
Bu filtre Düsturlar Salonunda Tapınak Şövalyeleri seçilen köyleri gösterir.
Düstur: Cermen Şövalyeleri
Bu filtre Düsturlar Salonunda Cermen Şövalyeleri seçilen köyleri gösterir.
Düstur: Hırsızlar
Bu filtre Düsturlar Salonunda Hırsızlar Loncası seçilen köyleri gösterir.
Kışlada istihdam yok
Bu filtre boş istihdam kuyruğu olan köyleri listeler.
Verimlilik etkisinin olduğu köyleri gösterir
Bu filtre, verimlilik etkisinin aktif olduğu köyleri gösterir.
Sadakati 100'den düşük olan köyleri gösterir
Bu filtre düşmüş sadakatli köyleri gösterir (100'den az).
Aktif kasası olan köyleri gösterir
Bu filtre aktif kasası olan köyleri gösterir.
Aktif yapı sırası olan köyleri göster.
This filter shows villages with an active building queue. Bu filtre, aktif bina sırası olan köyleri gösterir.
Devam eden ticareti olan köyleri göster
Bu filtre, devam eden ticareti olan köyleri göster.
Belirleyeceğiniz sayıdan az puanı olan köyleri göster
Bu filtre, belirleyeceğiniz sayıdaki maksimum puana sahip köyleri gösterir. Bu filtreyi etkinleştirdikten sonra, ekranın sağında puan sayısını ekleyebileceğiniz fazladan bir tablo görüntülenir.

Filtreleri tek tek ya da toplu halde kullanabilirsiniz. Örnek olarak, Ambar dolumu ve boştaki erzak filtresini seçerseniz, sonuç size tüm dolu Ambarlı ve boşta erzaklı köyleri gösterecektir.


Gelenler

Genel bakış ekranındaki ikinci sekme size gelen tüm saldırılarınızı gösterecektir.


Bu sekmeden, düşman saldırısı mı yoksa arkadaş desteği mi olduğu dahil olmak üzere gelen emirlerinizle ilgili her şeyi kontrol edebilirsiniz. Kendi saldırılarınız da bu listede gözükmektedir. Ek olarak, hangi oyuncuun hangi köyden saldırı yolladığını ve her emrin hedefine ne zaman varacağını da görebilirsiniz. Aynı zamanda destek de olsa düşman da olsa emirlerin ismini değiştirebilirsiniz.

Barın üstünde bulunan ikona tıklayarak listenizi alfabetik olarak sıralayabilirsiniz.

Gelen komutu yok sayma olasılığınız olduğunu unutmayın, ancak bu, etkinleştirildikten sonra rezerve edilemez.

Emirler

Emirler genel bakışı, mevcut birlik hareketleriniz hakkında bilgi verir.


Bu modda, birimlerinizi köyden köye yakından takip edebileceksiniz. Tablodan, aktif ikona göre Saldırı ve Savunma emirlerini ayırabileceksiniz. Sağda , varış saatini göreceksiniz, bununla beraber birimlerinizin kalan seyahat süresini gösteren bir sayaç olacak.

Soldaki ikon emirin giden mi (yeşil ok) gelen mi (mavi ok) olduğunu size bildirecek. Emirleri iptal etmek için, kalan sürenin yanındaki (X) ikonunu kullanbilirsiniz fakat bu sadece emirin verildiği 3 dk. İçerisinde yapılabilir; bu süreyi geçen emirler iptal edilemez.

Köy bilgi penceresini köy ismine tıklayarak açabilirsiniz ya da direk olarak haritada koordinatlara tıklayarak köye gidebilirsiniz.


Birimler

Dördüncü sekme size birimler hakkında bilgi veriyor. İlk bakışta, genel bakış size hali hazırda birimler hakkında bilgi veriyor fakat birimler evde olabilir, yürüyor olabilir ya da desteğe gönderilmiş olabilir.

Bu genel bakış ekranının üstünde şunları göreceksiniz:
 • Toplu İstihdam ekranını aktif hale getiren buton
 • Saldırı ya da savunma birimleri filtreleme
 • Gruplarınız
 • Birim durumu


Tabloda şu kolonlar bulunur:
 • Köy adı ve koordinatları
 • Atanmış gruplar
 • Birim durumu (Mevcut, kendi ve köyde olanlar)
 • Birim sayıları
 • Köyün birim ekranına giriş için buton


Toplu İstihdam

Toplu istihdam özelliği, birim genel bakış penceresi üstünde aşağıda gösterilen ikon üzerinden aktif hale getirilebilir:


İkonların üstüne gelmek ipucu menüsünü aktif hale getirecektir bu da size Toplu İstihdam’ı nasıl kullanacağınızı öğretecektir.

Toplu İstihdam aktif olduğunda, birimlerinizin için ikounuz olacak ve sağda yeni iki ikon olacak.Kışla inşası olmayan köyler bu listede gözükmeyecektir. Listedeki köyler tüm köylerinizdeki mevcut birimleri gösterecektir. Birimlerinizin üstündeki yeşil sayı, şu anda bu alanda istihdam yaptığınızı gösterir.

Her birimin altındaki metin alanlarına, istenen birim sayısını girebileceksiniz. Tüm köylerdeki birimleri istihdam etmek isterseniz (aynı istihdam), tek yapmanız gereken basitçe bu butona basmak olacaktır:

İkondaki sayı, kaç tane köyün bu istihdama başlayacağını gösterir.

Eğer tüm köylerde aynı istihdamı değilde bazı seçili birimleri istihdam etmek istiyorsanız, basitçe aşağıdaki tabloda kolonda bulunan her köyün dışındaki kutucuklara tıklayın:


İkondaki sayı, kaç tane köyün bu istihdama başlayacağını gösterir.

Birimleriniz, Kışlanız ya da Düsturlar Salonu için gereken seviyeye sahip değilseniz , ilgili yerde bir metin uyarı kutucuğu ile uyarılacaksınız.


İstihdam butonlarının üstüne gelirseniz, Toplu İstihdam’da ön izleme olduğunu görürsünüz. Bu önizleme birimlerinizin üstüne mavi sayılar koyacaktır. Mavi numaralar kaç adet ekstra birim istihdam edileceğini simgeler.


Yeteri kadar kaynağınız olmadığı durumlarda ya da köyde istihdam için yeterli erzağınız olmadığında; sistem, kaynağınız ve erzağınıza göre istihdam edilebilecek maksimum birlik istihdamını otomatik olarak seçer.


Dil seç