Oynanış

Oynanış

Geri

Savaşlar

Temel Öğeler


Toplanma Noktası - saldırı limiti

Toplanma noktası, ordularınızın merkezi toplanma noktası ve onları koordine edeceğiniz yerdir. Köyünüzde oradan yollanabilecek limitli sayıda eş zamanlı saldırı vardır. Destek emirleri bu limitten etkilenmez.
Eğer emirler 50 limitine ulaşırsa, bir ordunun dönmesini beklemek durumunda kalırsınız.
Savaşın sonucunu, savaştan sonra yaratılan savaş raporu içinde görebilirsiniz.


Özelleştirilmiş ordu yolla

Belli bir sayıda birim istihdam ettikten ve bir rakibe saldırmak istediğiniz zaman, sadece haritaya gidin ve saldırmak istediğiniz köyü seçin. Orada "Ordu yolla"yı seçin. "saldırı" sekmesini seçin ve yollamak istediğiniz birimleri seçin ve "saldır"a tıklayın. Her köyün bir temel savunması olduğunu ve rakibinizin de birimleri olduğunu unutmayın. Her birimin, savunmada ve saldırıda kendini belli eden güçlü ve zayıf noktaları vardır. Detaylı bilgiyi Birimler kısmında bulabilirsiniz.


Birimleri Yeniden Konumlandırma (Sadece yeni dünyalarda aktif)

Yeni dünyalarda, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi saldırıların üç sekmesi olduğunu göreceksiniz. Üçüncü sekme "Birim Yeniden Konumlandırma" özelliği içindir.


Üçüncü sekmeyi seçmek size bir köyden diğer köye birimlerin yeniden konumlandırmanıza olanak sağlar. Birimler daha sonra yeni emir noktasını oluşturacakları yeni köye seyahat ederler. O birimlere yeni köyünüzden emir verebilir hale gelirsiniz.
Güvenli köylerinizdeki birimleri cepheye konumnaldırabileceğinizden, bu özellik size stratejik avantaj sağlar. Bu özellik bazı kısıtlamalar ile gelir:
 • Sadece kendi köylerinize yeniden konumlandırma yapabilirsiniz
 • Köyün sadakati 100 olmalıdır
 • Hedef köyün çiftliğinin kaldırabileceği kadar birim yeniden konumlandırabilirsiniz
 • Klan becerisi "Birlik" birim konumlandırmaya etki etmez - fakat Taktikçi konumlandırma hızlarını ikiye çıkarır
 • Diğer birliklerinizin türü ne olursa olsun, Kutsal Şövalyenizi yeniden konumlandırmanız 6 saat sürer
 • Başlangıç köyünün sadakati 100'ün altındaysa, yeniden konumlandırma emrini iptal edebilirsiniz.


Ön Ayar

Her seferinde saldırı öncesi birimlerin sayılarını girmekten yoruldunuz mu? O zaman Ön ayarları kullanma zamanı geldi. Toplanma noktası penceresini açın ve yeni bir ön ayar oluşturun. Adını, ikonunu ve hangi birimleri içerdiğini özelleştirebilirsiniz.

Bir ön ayar yarattıktan sonra, bunu tüm köylerinizde kullanabilirsiniz. Ordaki küresel listeyi açın ve istediğiniz ön ayarı devreye sokun. Ön ayarlar istihdamda olduğu kadar saldırı ve destek operasyonlarında da kullanılır. İstihdam söz konusu olduğunda, ön ayarda bahsi geçen birim miktarı kadar istihdam olacaktır. Tabi ki köyünüzün yeteri kadar kaynağının olması gereklidir.Ön ayar kullanmak kolaydır fakat küçük detayların size ne söylemeye çalıştığını anlamalısınız.
Sıra Ad Açıklama
1 Ön ayar ikonuBu ön ayar için yarattığınız ikondur. Eğer ordu haritada ilerliyorsa, bu ikondan tanıyabilirsiniz.
2 Ön ayar ismiBu ön ayarın ismidir.
3 GenerallerOrdunuza yardım etmesi için seçmiş olduğunuz generaller. Bu örnekte tüm generaller devreye sokulmuştur. (Unutmayın: Yeteri kadar generaliniz olmasa bile ön ayar hazırlayabilirsiniz. Generalin becerisi henüz hazır olmayabilir. Generaller sadece becerileri tetiklendiği zaman kullanılabilir.)
4 Ön ayar ordularıBu sayı, kaç tane tam güçte ön ayar olduğunu gösterir. Bu örnek ön ayarda 100 mızraklı yer almaktadır ve köyünüzde ise 3908 tane mevcuttur. Dolayısıyla bu ön ayarı 39 kere kullanabilirsiniz.
5 Bitmemiş Ön ayarBu gelişim barı bitmemiş ön ayarların mevcut durumunu gösterir. Bu örnekte 40.dır. Köyünüzde hazırda 8 tane kullanılmamış mızraklı görebilirsiniz ve kalan 92'yi ön ayarı doldurmak için istihdam etmelisiniz.
6 Ön ayarı kaldırBu buton ile mevcut köydeki ön ayarı kaldırabilirsiniz. Aynı ön ayarı başka köylerde kullandıysanız onları etkilemez.
7 Otomatik istihdamBu ön ayarlar için otomatik ayarlama butonudur. Örneği hatırladınız mı? Eğer tıklarsınız, ve yeteri kadar kaynağınız varsa, 92 mızraklı kışlada istihdam edilebilir. Tekrar tıkladığınızda bir diğer tam ön ayarı sıraya sokmuş olursunuz. Bu örnekte 100 mızraklıdır.


İpucu:
Klanda kolay iletişim için her klan üyesinin aynı isimde ve belli birim miktarında ön ayarı kullanması önerilir.


Savunma

Eğer sık sık saldırı alıyorsanız, saldırgan büyük ihtimalle ya kaynaklarınızı istiyor ya da asilzade ile köyünüzü ele geçirmeye çalışıyordur. Eğer saldırıda asilzade bulunmuyorsa, saldırgan bir ihtimal sadece yağmalamak için oradadır. Kendinizi korumak için şunları yapabilirsiniz:

 • Yardım için Klanınıza başvurun
 • Depolanmış kaynakları düşük tutun
 • Ambarınızda bulunan savunma teknolojilerini araştırın

Tüm birimlerin farklı becerileri vardır.Bu bazı birimleri saldırıda bazılarını ise savunmada iyi yapar. Birimler hakkındaki açıklamalar için Birimler kısmına bakabilirsiniz.

Başlarda kutsal şövalye ilk saldırılar için iyi bir savunma birimidir ve diğerleri destek amaçlı kutsal şövalyelerini yolladıklarında daha da değerli hale gelir.

Hastane inşa etmeyi unutmayın. Eğer savunma sırasında birim kaybederseniz, bazıları hastanede iyileşebilir ve sonra tekrar kullanılabilir. Hastanede bulunan birimler savaşta yer almazlar.


Destek

Bazen klanınızdan biri ya da bir arkadaşınızın yardıma ihtiyacı olur. Diğer oyunculara kaynak yollayabilirsiniz, aynı zamanda yardım olarak düşmana karşı koruma amaçlı ordu da yollayabilirsiniz. Bunu yapmak için klan üyenizin köyüne tıklayın ve "Özelleştirilmiş ordu yolla"yı seçin ve "destekle" sekmesini tıklayın. Yollamak istediğiniz birimleri ekleyin ve "destek"e tıklayın.

Seviye 2 Heykel'de "Zoraki Yürüyüş"ü araştırabilirsiniz. Kutsal Şövalyenizi ordunuzun bir parçası olarak yolladığınızda, tüm ordunuz kutsal şövalyeniz ile aynı hızda yürüyecektir. Kutsal şövalye yerine Taktikçi generali de yollayabilirsiniz, aynı etkiyi gösterecektir.

Eğer destek ordularınız başka bir oyuncunun köyündeyken saldırı alırsa, ne kadar birim kaybettiğinize dair bir rapor alırsınız. Kimin saldırdığını, ya da kaç birimin saldırdığını göremezsiniz. Ordunuz bir köyü korumayı bitirdiğinde onları geri çekebilirsiniz. Ordunuzu geri çekmek için birim penceresini açın, oradan tamamını ya da bir kısmını geri çekebilirsiniz.

Kendi birimlerinize saldırmak üzere olduğunda uyarı alırsınız (hatırlamadığınız bir köyü destekliyor olabilirler). Bu uyarı desteklediğiniz köyde kaç biriminiz olduğunu ve onları geri çağırmak isteyip istemediğinizi gösterir.Hız ve Disiplin

Birimler ekranında birimlerinizin hızını görebilirsiniz. Bazı birimleri beraber yolladığınızda, hepsi en yavaş birimin hızında yürüyecektir. Eğer en yavaş birim savaşta ölürse geri dönen ordunun hızı buna göre fark edecektir.

Buna istisna olarak, heykelde "Zoraki yürüyüş"ü araştırmanızdır. Destek yollarken kutsal şövalyenizi de yollarsanız tüm ordunuz onun hızında gidecektir.

Ordularınız her zaman kuş uçuşu ilerleyecektir, bu da demek oluyor ki köyler, nehirler ve dağlar üzerinden hız değiştirmeden verev ilerlerler.

Ordunuz büyüdüğünde ve süvari ve kuşatma silahları gibi daha fazla tipte silahlarınız olduğunda, ordunun disiplini düşer. Bu da varış süresinde birkaç saniye sapmalara sebep olacaktır.

Kışladaki teknolojileri araştırarak disiplini tekrar artırabilirsiniz.


Duvar

Duvar bir köyün savunmasını yüksek ölçüde artırır. Hem temel savunmayı hem de savunan birimleri etkiler.

Duvar sizi özellikle oyunun erken evrelerindeki yağmacılardan korumak için etkilidir. Oyunun ilerleyen evrelerinde tümden inşa edilmiş bir duvar her savunma ordusunun bel kemiğidir.

Temel Savunma

Her köyün temel savunması vardır. Bu da köyde ordu olmasa da her köy kendini savunabilir demektir. 1 ya da 2 mızraklı gibi küçük saldırı güçleri saldırırken köyde savunma ordusu olmasa ible ölecektir.Temel savunmayı duvarı yükselterek artırabilirsiniz.

Savunma Bonusu

Savunma bonusu köyünüzü savunan tüm birimlere uygulanır. Seviye 20'de, duvar %100 bonus verir (savunma birimleri iki katı güçle savaşacak demektir).


Bölgeler ve Hamamlar

Hamam, bir bölge içindeki arınma mekanıdır. Hamam ile arınma, direnç sağlar. Hamam olmadan, bölgenizdeki ordular olmaları gereken gücün yarısı ile savaşacaklardır. Her bir köyünüz, en az bir Hamamınızın bulunduğu bir bölgede olmalıdır.

Eğer bir arkadaşınıza destek ordusu yollarsanız, onun köyünün direnci başkasının emrinde çarpışıyor olmalarından dolayı sizin ordularınıza uygulanır.

İlk köyünüzde Külhan ile başlarsınız. Külhan, Hamamın temelini oluşturan çekirdek yapıdır. Her oyuncu bir Külhana sahip olabilir ve oyun başladığında ilk köyünüzde halihazırda inşa edilmiş olarak bulunur. Seviye bir Hamam ile aynı etkiye sahiptir. Külhan, mancınıklarla yok edilemez.

İlk Hamama sahip olduğunuz köyü kaybederseniz, diğer köylerde Külhanı tekrar inşa edebilirsiniz. Diğer köylerde Hamamınız olmadığı takdirde, bir Külhanı herhangi bir köyde çok daha ucuza inşa edebilirsiniz.

İpucu:
Oyunun erken evrelerinde bölgenizdeki köylülere dikkat etmelisiniz. Bölgeniz dışındaki oyunculara saldırmak %50 düşük cenk kuvvetine sebep olacaktır. Bu diğer bölgelerdeki büyük oyuncular size saldırdığında avantajınıza olsa da, aynı zamanda başka bölgedeki bir köyü ele geçirip elde tutup savunmak zordur. Bulunduğunuz yerde hızlıca Hamam inşa etmek gereklidir, böylece ordunuz o bölgede dirence sahip olur.


Hamam hakkında diğer bilgiler:

 • Hamamın bolca çiftlik alanına ihtiyacı vardır bu yüzden her köyde bir Hamam inşa etmek akıllıca değildir. Bina seviyesi ne kadar yüksek olursa, o bölgedeki cenk kuvveti o kadar yüksek olur.
 • Bir köy ele geçirildiğine Hamam yok edilir.
 • Hamamın diğer tüm binalardan daha çok can puanı vardır. Dolayısıyla mancınıklara karşı iyi korunur.
İpucu:
Oyunun sonlarında bir oyuncu ya da klan o bölgedeki tüm köyleri ele geçirebilir. Bu durumda, istila etmeye başlamadan önce tüm düşman hamamlarını yıkmaya bakın.


Casusluk

Casuslar ile düşman köyler hakkında önemli bilgiler ele geçirebilirsiniz. Bir köyü gözetlemek için bir tavernaya ve en az bir casusa ihtiyacınız vardır. Daha sonra birini ya da birkaçını keşif görevine yollarsınız. 3 farklı görev vardır:

 1. Binaları gözetleme: Casuslarınız seçilen köydeki binaların seviyelerini öğrenmeye çalışır.
 2. Birimleri gözetleme: Casuslarınız seçilen köydeki birimlerin seviyelerini öğrenmeye çalışır. Başka yerde konuşlanmış kaç tane düşman birimi olduğunu da öğrenme şansı da vardır.
 3. Sabotaj: Bunu, eğer düsturlar salonunda bulunması için "Hırsızlar Loncası"nı seçtiyseniz kullanabilirsiniz. Casuslarınız hedef köyde rastgele bir binayı yok etmeye çalışacaktır. Bir binayı başarılı bir sabotaj ile tek tek indirebilirler. Külhana ve hastaneye zarar verilemez.

Şunu unutmayın ki, bir sabotaj görevi için en az 3 casus göndermelisiniz ve sabotaj sonucu ne olursa olsun (başarılı/başarısız), en az 3 casus her zaman ölür.

Casuslar, görevlerine bağlı olarak farklı hızlarda seyahat edebilirler; casusluk görevleriyle karşılaştırıldığında sabotaj görevlerinde 4 misli daha yavaş yürürler.

İpucu:
Sabotaj, iyi korunan şehirleri yıkmak için etkili bir yoldur. Ordu kullanmadan çiftlik, Hamam ya da duvarı indirebilirsiniz. Tabi ki "Hırsızlar Loncası"nın bulunduğu birçok köye ihtiyacınız vardır.
Tavernanızı seviye 14'e yükselttiyseniz ya da "İç Güvenlik Kuvveti" teknolojisini Taç ile araştırdıysanız, vatandaşlarınızı köyünüzü koruması için harekete geçirmiş olursunuz. Gelen sabotaj saldırıları, bu araştırmaya sahip olmayan köylere nazaran daha sık başarısız olur.

Düşman yoldayken Casuslarınızı fark etmeyecektir. Düşmanınızın Casuslarınızı hiç fark etmeme şansı da vardır.

Köyünüze saldıran Casuslara karşı korunmanın yolu sizin de köyünüzde kendi Casuslarınızın olmasıdır. Varan Casusları fark edip yenebilirler.

Eğer başarılı bir şekilde birimleri ya da köyleri gözetlerseniz (Raporlardaki yeşil nokta) en güncel raporunuz Klan ile paylaşılacaktır: Her Klan üyesi, bu raporun bağlantısını köy bilgi penceresinde görebilir.

Fakat dikkatli olun: Casuslarınızdan bir kısmı, düşman gözetlemesi sırasında savunma yaparken ölebilir. Bu gibi durumlarda her zaman rapor almazsınız. Bu yüzden Casuslarınızı yerlerinde duruyorlarmı diye sık sık kontrol edin!
Düşman Casuslarını aldatmak için karşı tedbir kulanabilirsiniz.

Düşman Casuslarını tamamen silmektense bunun olma olasıığı daha yüksektir. Karşı tedbirin çalışması için köyünüzde en az bir Casusunuzun olması gerekir. 4 farklı karşı tedbir vardır:

 • Kamuflaj: Düşman Casuslarının beylerine haber verecekleri rapor için sahte bir bina oluşturabilirsiniz. Mesela Hamamınızın seviyesini 0 olarak gösterebilirsiniz.
 • Silah değiştirme: Birbiriyle silah değiştirecek iki birim seçin. Bu aldatmaca ile asilzadenizi gizleyebilirsiniz.
 • Taklitler: Daha büyük orduları aldatmak için taklit birimler koyabilirsiniz.
 • Takas: Bu karşı tedbir köyü gözetlemekte başarısız olan bir Casusu bunun yerine kendi köyü hakkında casus raporu sunmaya zorlar.

Not: Önlemlerin çalışması için, köyünüzde en az bir casusunuzun olması gerekir. Önlemler, gözetlenildiğinde çok küçük bir ihtimal ile etkinleşebilirler.

Örnek Casus birim raporu

Kutsal Şövalye

Kutsal Şövalye köyünüzü korur ve ayrıca birimlerinizi savaşa götürür. Her oyuncu bir taneye sahip olabilir. Kutsal Şövalye, ordunuza bonus katacak olan silahlar ile donatılabilir.


Gelişmiş

Saldırı Değişkeni

Bir savaşın sonucunu sadece güç belirlemez. Ek olarak, diğer faktörler savaşın gidişatını belirleyebilir. Bu faktörler hem saldıran hem de savunan için geçerlidir.

Saldırı değişkeni hesaplama örneğini aşağıda bulabilirsiniz, tüm değerler yüzde olarak hesaplanmıştır: Saldırı değişkeni = 100* ((direnç/100) * (moral/100) * (100 + şans)/100) + subay değeri (Üstat ise 10, değilse 0) + klan saldırı bonusu (beceri kullanılmadıysa 0, lvl 5 beceri için maks. 10)

Toplam saldırı değişkenini savaş raporunda görebilirsiniz. Fareniz ile üstüne gelirseniz, yüzde olarak hesaplanmış değerleri görürsünüz. Örnek hesaplama:
100 * (1 * 0.5* 1.04) + 10 + 10 = 72


En düşük olası saldırı değişkeni %11 dir ve maksimum değişken ise %147 dir.

Örnek savunma değişkeni hesaplaması aşağıdadır, tüm değerler yüzde olarak hesaplanmıştır: Saldırı değişkeni = 100 * (direnç/100) * (100 + (5 * duvar seviyesi) / 100) * ((100 + gece bonusu)/100)

En düşük olası savunma değişkeni %50 dir ve maksimum savunma değişkeni %440 dır.

Faktörlere yakından bir göz atalım:


Direnç

Direnç, bölgedeki Hamam veya Külhanın varlığına bağlıdır. Daha fazla bilgi için Külhan/Hamam sayfasına göz atabilirsiniz. Destek birimleri destekledikleri köyün direncine sahiptirler, ana köylerinin direncinden bağımsızdırlar.


Moral

Moral yeni oyuncular için korumadır. Saldıran ve savunan tarafın puanlarıyla hesaplanır. Bir oyuncu genelde %100 Moral ile saldırır fakat sizden çok daha küçük bir oyuncuya saldırırsanız ceza alırsınız. Örnek olarak, rakibinizin Morali %45 ise, ordularınız normal gücünün sadece %45i ile saldıracaktır. Küçük bir oyuncu büyük bir oyuncuya saldırdığında ise saldırıda bonus yoktur. Azami Moral seviyesi %100dür.

Oyuncunun dünyaya katılma zamanı da kullanıldığından, Moral hesaplamasında zaman da bir etken olabilir. Eğer küçük bir oyuncu bir dünyada uzun süre bulunuyorsa fakat az puanı varsa, Moral %50'ye varıncaya kadar artacaktır.

Moral, saldırı penceresinde gördüğünüz üzere cenk kuvvetini etkiler.

Şans

Şans her dövüşte tamamen rastgele bulunan bir unsurdur. Şansınız -15% ve +15% arasında bulunacaktır ve her zaman saldıranın bakış açısıyla verilir. Eğer +15% şans ile saldırıyorsanız dövüş gücünüz %15 artmış demektir. Değişken hesaplaması için, verilen değeri %100e ekler(şans) ya da çıkarırsınız (şanssızlık).


Haşat Puanları

Her savaştan sonra haşat puanı alırsınız. Haşat puanları, saldıran (saldırı haşat puanları) ya da savunmacı (savunma haşat puanları) olarak ne kadar başarılı olduğunuzu gösterir.

Bir birimi yendiğinizde kazandığınız haşat puanı sayısı, saldıran ya savunan tarafta olmanıza göre fark eder. Saldıran ya da savunan da olsanız, sırasıyla yendiğiniz her birim için 1 haşat puanı kazanırsınız.

Daha fazla bilgi için tabloya bakabilirsiniz.


Birim Saldırı Haşat PuanlarıSavunma Haşat Puanları
Mızraklı
4 1
Kılıçlı
5 2
Baltalı Dövüşçü
1 4
Okçu
2 5
Hafif Süvari
5 13
Atlı Okçu
6 12
Ağır Süvari
23 15
Koçbaşı
12 10
Mancınık
12 10
Kutsal Şövalye
40 20
Asilzade
200 200
Vahşi Savaşçı
10 25
Sapan
25 0

Sıralama kısmında haşat puanlarınızı diğer oyuncularınkiyle karşılaştırabilirsiniz. Sıralamada, saldırı, savunma ve haşat puanı toplamı kolonları bulunur.


Üstat

Ordunuzla bir Üstat gönderirseniz, %10 daha fazla saldırı gücü ile saldıracaktır. Bu nedenle, savaş değiştiricisi için 1.1 faktörü kullanılacaktır. Bir Üstat göndermezseniz, değer 1.0'dır..


Gece Bonusu

Gece boyunda, oyuncular rahat uyusun diye savunan birimler bonus alacaktır. Gece bir saldırı geldiğinde, savunan kişi %100 bonus alacaktır, bu da savunma gücünün ikiye katlanması demektir. Gün boyu ise bu faktör 1'dir. Eğer oyuncunun bölgede seviye 3 Hamamı varsa ve 20. Seviye Duvarı varsa, savunan birimler %440 güçle savunacaklardır.


Mancınıklar ve Koçbaşları

Mancınık rakibinizin binalarını yok edebilir. Eğer mancınık ile saldırıda bulunuyorsanız, hangi binaya saldıracağınızı açılan pencereden seçebilirsiniz.

Binaların farklı can puanları olduğunu unutmayın. Ayrıca can puanlarını artıracak teknolojiler araştırılabilir. Akademi, Düsturlar Salonu ve Hamamın diğer binalara göre daha çok can puanı vardır.

Bu binaların seviyeleri 1'in altına indirilemez: Karargah, Çiftlik, Ambar, Hamam. Hastane, mancınıklar tarafından hedef alınamaz. Eğer Klanınız bir Klan Becerisi olan "Demir Duvar" becerisini kullanıyorsa, Duvar bu becerinin seviyesine uygun olarak yıkılamayacak.

Koçbaşı düşman duvarını indirmek için kullanılır. Savaş sırasında bu iki kere yapılır. İlk koçbaşı atağı savaş başladıktan sonra gerçekleştirilir ve eğer başarılı olursa savunan tarafın savunma bonusunu indirir. İkinci saldırı savaş sonrası sağ kalan koçbaşları ile gerçekleştirilir.


Subaylar

Subaylar, stratejinize yüksek ölçüde yarar ve taktik inceliği getirir. Eğer sbayınız varsa onu orduya atayabilirsiniz. Subaylar dükkandan satın alınabilir ya da görev ve kaynak birikiminden kazanılabilir.

Eğer ön ayarınıza atanmış bir subayınız varsa, otomatik olarak ön ayarlı ordunuza katılacaktır. Eğer yeteri kadar subay yoksa, ordu subaysız yine de yürümeye başlayacaktır.

Lütfen dikkat: Subay kullanan bir emri iptal etmeden önce, size kullanılan subayların yok olacağını belirten bir açılır pencere ile onayınız alınacak.İkon Ad Açıklama Beceri
Üstat
Üstat ordularınız için mükemmel bir liderdir. Deneyimi ve varlığı ile eşlik ettiği ordunun dövüşme gücünü ve başarı oranınızı artırabilir..
Saldıran ordunun saldırı gücünü %10 artırır.
Ganimetin Efendisi
Ganimetin Efendisi ve sadık katırları, beraber seyahat ettiği zafer kazanmış ordunun ganimetini taşır.
Saldıran ordunun taşıma kapasitesini %50 artırır. Ayrıca Barbar Köyünün kaynak binalarını yükseltme şansı vardır.
Sıhhiyeci
Sıhhiyeci, bazı şanslı ruhları kurtarmak için saldıran ordunuzu takip eder. Savaştan sonra, Sıhhiyeci küçük çapta yara almış askerleri araştırma için sava alanına iner ve ordunun gücünü yeniler.
Saldıran bir ordunun zayiatını %10 azaltır.
Düzenbaz
Düzenbaz, düşmanı asilzadenizin hareketleri konusunda kandıran kurnaz ve yanıltıcı bir generaldir. Düşman, asilzadeniz de gelenler içinde bulunuyormuş gibi algılayacaktır.
Tüm ordunun hızını asilzadenin seviyesiymiş gibi düşürür.
Korucu
Ağaçların ve gecenin gölgesiyle gizlenen korucu, saldıran bir orduya eşilk ederek düşman ordusunun askeri gücünü dikizleyebilir. Saldırı sadece Saldıran kişinin yararınaysa gerçekleşir.
Saldıran ordu sadece zafer kazanırsa savaşa girebilir, değilse eve geri dönerler
Taktikçi
Kılıç ve kalkan yerine bilgi ve irfan ile silahlanan taktikçi, araziyi ve coğrafyayı araştırır ve hızlıca gidecekleri yere varmaları için ordulara yol gösterir.
Destek ordusunun hızını Hafif Süvari hızına yükseltir. Bu, Kutsal Şövalye'nin 'Zoraki Yürüyüş' teknolojisi ile birleşmez.


Barbar Köyleri

"Barbar köyleri" olarak isimlendirilmiş terk edilmiş köyleri kolayca fark edebilirsiniz. Oyuncular tarafından sahiplenilmiş, terk edilmiş ve barbar köyleri arasında fark yoktur. Boş köyler için Moral her zaman %100dür. Boş köyleri diğerleri gibi ele geçirebilirsiniz. Barbar köylerinin güçleri olmamasına rağmen, belli bir seviyeye kadar büyüyebilirler.

Bir oyuncu hesabını sildiğinde, köyleri zamanla barbar köyüne dönecektir. Bazen zamanında bir oyuncuya ait olan birimler barbar köyünde garnizon oluştururlar.Köyleri ele geçirmek

Diğer bir köyü ele geçirmek

Asilzade boyunduruğu diğer bir köyü ele geçirmek demektir. Bir köyü asilzade boyunduruğu altına almak için önce bir asilzadeye ve onunla bir hedefe saldırıda bulunmanıza ihtiyacınız vardır. Başarılı bir saldırı sırasında, asilzade köyün sadakatini düşürür. Bir köyün temel sadakati 100'dür ve her saldırıda birden fazla asilzade yollasanız bile sadakat 20-35 arası düşer. Bir köyü ele geçirmek için sadakatin 0 veya altına düşmesi gerekir. Bu genelde 4 ya da 5 saldırı demektir, bazı nadir durumlarda 3 kerede de gerçekleşebilir.

Tek başına saldıran bir asilzade genelde temel savunmada ölür bu yüzden beraberinde mutlaka ordu yollanmalıdır.

Asilzade sadakati 0 ya da altına indirdiği zaman, köyün üzerinde yeni lider olarak egemenlik kurar ve başka bir saldırı için kullanılamaz. Asilzadeye eşlik eden birimler, yeni köyde destek olarak kalırlar.


Asilzade istihdam etmek

Asilzade yaratmak için, öncelikle akademi inşa etmelisiniz. Bunu yapabilmek için karargahınızın seviye 20 olması gereklidir. Ayrıca yeteri kadar kaynak ve çiftlik alanına sahip olmalısınız.

Ne kadar asilzadeye sahip olacağınız ne kadar altın sikkeye sahip olduğunuza bağlıdır. Bunları akademinizde depolayabilirsiniz. Altın sikkeler, asilzade ya da köyü kaybetsenizde kullanılmaz ya da kaybolmaz. Küresel bir şekilde depolanırlar ve diğer köylere transfer etmenize gerek yoktur.

Ne kadar çok köy ele geçirirseniz, yeni asilzade için o kadar sikkeye ihtiyacınız olacaktır.
İpucu:
Oyunun ileri evrelerinde, sikke basılan köylerde, basılan sikkenin maliyetini düşüren "Hırsızlar Loncası"nın olması yaralı olacaktır.


Sadakat

Köyün sadakati sahibine ne kadar yakın olduğunu gösterir. Genelde 100'dür, bu durumda görüntülenmez. Fakat bir asilzade ile saldırı aldığı an, sadakat her saldırıda 20-35 arası düşer.

Sadakat genelde saat başı 1 artar fakat bu dünyanın hızına da bağlıdır. Örnek olarak, 2 hızlı bir dünyada sadakat saatte 2 artacaktır.

Sadakat 0'ın altına iner inmez, köy saldıran tarafından ele geçirilecektir ve sadakat 25'e çıkacaktır.

Dolayısıyla, %0 sadakat ile köyü fethedemeyeceğiniz için, sadakati 0'ın altına düşürmeniz gerekiyor ama bunun için güzel de bir ödül alıyorsunuz.


Başka bir oyuncu tarafından ele geçirilmek

Köyünüzü kaybetmek tabi ki kızdıran bir yenilgidir fakat bırakmak için sebep değildir. Haritanın çevresindeki yeni köylere yakın olarak siz de yeni bir köye taşınırsınız. Dünyanın bu kısmında olmak büyümek için iyi bir şanstır.

Klanınızdan yardım isteyin ve hızlıca eski halinize gelebilmek için size kaynak ve destek ordusu yollamalarına izin verin.


Dil seç